Predaj z dvora, priamo od včelára

LUMED Včelárstvo Luterán Pozdišovce, včelárime už štyri generácie

  Sme malé rodinné včelárstvo aktuálne máme 24 včelích rodín. Včelnica LUMED sa nachádza v dedine Pozdišovce známej hrnčiarstvom "pozdišovská keramika" pri Michalovciach v strede Zemplína na Východnom Slovensku. V našej rodine sa dedí včelárenie z generácie na generáciu, dcéra Lenka je už štvrtá generácia včelárov. Začiatky siahajú do roku 1956, kedy začal včeláriť môj dedo. Môj otec včelstvá postupne zveľaďoval a prácu s nimi modernizoval, včeláreniu sme sa venovali celá rodina a sa stalo neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Našim prvoradým cieľom je produkcia vysoko kvalitných včelích produktov, včelnica sa nachádza v katastri obce Pozdišovce v dubovom lese v chránenej prírodnej rezervácií európskeho významu Pozdišovský chrbát. Niekoľko včelstiev máme umiestnené aj pri rodinnom dome vo veľkej záhrade.

Náš včelí med vyhovuje norme SLOVENSKÝ MED sme držiteľom osvedčenia o akosti medu, máme právo označovať a používať ochrannú známku SLOVENSKÝ MED 1550/214 649

   Našim prvoradým cieľom je produkcia vysoko kvalitných včelích produktov a ich ponuka za adekvátnu cenu vynaloženým vstupným nákladom. Neprodukujeme veľké množstvá medu nízkej kvality, ale kto už ochutnal náš včelí med si uvedomil, že je iný ako med od bežného včelára. Na kvalitu medu vplýva prostredie z ktorého včielky nosia nektár, ošetrovanie a chov včelstiev, hygiena úľov a včelích plastov, kvalita a čistota technologického zariadenia, dodržiavanie hygienických zásad a výrobných postupov pri spracovaní medu, následnom skladovaní a balení.

   Okrem opeľovania včielky poskytujú i ďalšie včelie produkty - med, peľ, propolis, pergu, vosk. Produkty včiel majú pre zdravie človeka blahodarné účinky, vďaka svojmu zloženiu a obsahu biologických aktívnych látok ako sú enzýmy, vitamíny a mikroelementy.

   Včelia matka Včelia matka „kráľovná“ je najdôležitejšia včela v úli, poslaním matky je vo včelstve zaistiť reprodukciu včelstva a tým jeho zachovanie. Rozoznávame tieto druhy matiek: matky rojové - odchytené roje, matky z tichej výmeny, matky odchované včelárom a matky z plemenných chovoch. V roku 2020 sme otestovali nový plemenný materiál včelie matky od p. Števka, včelia farma Medovo Pliešovce. Po výborných skúsenostiach s matkami Pliešovčanka F1 značených opalitovou značkou sme sa rozhodli postupne obmieňať matky na našej včelnici. Včely sú mierne a nerojivé, majú výborné hygienické správanie, čistiaci pud, zdravotný stav a varoatoleranciu VSH, rýchly jarný rozvoj, vysoký medný výnos a veľmi dobré zimovanie.

   Včelí med Je už celé tisícročia vyhľadávanou zložkou potravy človeka, včely med tvoria z nektáru kvitnúcich rastlín a z medovice nachádzajúcej sa na listoch a ihličí stromov, následne ho uskladnia v plástoch, kde med dozrie. Hlavnou zložkou medu sú jednoduché cukry fruktóza a glukóza a približne 18% tvorí voda. Ďalej sú v mede zastúpené organické kyseliny, antioxidanty, aminokyseliny, enzýmy, bielkoviny, minerálne látky: vápnik, horčík, draslík a sodík, stopové prvky: železo, zinok, meď, kobalt, mangán, vitamíny najmä: B1, B2, B6, B12, C ale aj vitamíny D, A, P, K, E. Med má mnohé priaznivé účinky, antibakteriálne a protizápalové, zabraňuje šíreniu baktérií pri ochoreniach dýchacích ciest,  posilňuje imunitu, nervovú sústavu, má protirakovinové účinky, je zdrojom využiteľnej energie pre športovcov, podporuje trávenie, pomáha pri detoxikácii organizmu. Kryštalizácia je prirodzená vlastnosť medu. Ak chcete aby zostali v mede zachované všetky jeho liečivé vlastnosti nezohrievajte ho, ani nedávajte do čaju, ktorého teplota je vyššia ako 42°C.

 27264129734_37a18650fd.jpg

   Propolis Dôležitým prírodným antibiotikom je propolis, propolisovú tinktúru vyrábame podľa starého poctivého receptu môjho deda z ovocného 70% prírodného destilátu na vnútorné a vonkajšie použitie, liečivé účinky propolisu sa využívajú už tisícky rokov.

   Perga Včelí chlieb kombinuje výnimočné vlastnosti peľu a medu, patrí medzi mimoriadne produkty včiel. Perga bola známa vo všetkých starovekých kultúrach a vždy ju považovali za zázračný všeliek, nazýva sa plastový peľ, alebo ambrósia. Včely ju používajú na kŕmenie nového potomstva, je to peľ zmiešaný s medom a uskladnení vo včelích plástoch. Fermentáciou sa štiepia peľové zrnká spolu s medom a uvoľňujú sa ďalšie výživné látky, vďaka tomu ma niekoľkonásobne lepšiu stráviteľnosť a využiteľnosť než samotný peľ.

   Včelí vosk Častou a pravidelnou obmenou včelieho diela získavame vysoko kvalitný prírodný včelí vosk žltooranžovej farby, z ktorého opätovne v uzavretom kolobehu dávame vyrábať medzistienky pre naše včielky, prebytok medzistienok ponúkame ďalším včelárom. Najkvalitnejší prírodný včelí vosk "PANENSKÝ" žltej až žltomaslovej farby je z voľnej stavby a odviečkovancov, tento ponúkame na kozmetické a potravinárske účely.

   Roky včelárenia a neustále nadobúdanie nových skúseností, zdokonaľovanie a modernizovanie nám pomáhajú stále napredovať. Neustále prenikáme do zákonitostí tajomného spoločenstva včiel, pomáhame im prekonať zhoršujúce sa životne prostredie, výkyvy počasia, zmenu klímy a boj s chorobami. Včielky ktoré sú síce maličké, dokážu byť veľmi užitočné a sú pre človeka inšpiráciou a zároveň i poučením. Včelárením sme sa naučili zákonitosti zo života včiel a snažíme sa získavať vysoko kvalitné prírodné včelie produkty a približovať ľuďom ich liečivé účinky.

Včelár Ľubomír Luterán, Lenka Luteránová