vosk

 Rodinné včelárstvo včelnica LUMED Pozdišovce, včelárime už štyri generácie

Pri stavbe včelieho diela na medzistene využívajú včielky približne 60% vosku z medzistienky, preto je kvalita tohto vosku veľmi dôležitá z pohľadu zdravia, vitality a rozvoja včelstva. Z tohto dôvodu máme už od roku 2018 vlastný kolobeh včelieho vosku. Vosk nie je upravovaný chemikáliami a je len sterilizovaný, máme tak poctivé prírodné medzistienky z vlastného vosku.  

Našim prvoradým cieľom je produkcia vysoko kvalitných včelích produktov, včelnica sa nachádza v katastri obce Pozdišovce v dubovom lese v chránenej prírodnej rezervácií európskeho významu Pozdišovský chrbát a pri rodinnom dome.

Včelí vosk produkujú včelky cez voskotvorné žľazy vo forme voskových šupiniek, žľazy sú umiestnené párovo na dolnej strane 3. až 6. článku zadočku. Ich vonkajším zakončením sú voskové zrkadielka. Na vzduchu vosk tuhne na šupinky, ich hmotnosť sa pohybuje okolo 0,12mg, je to neuveriteľné na 1 kg vosku je ich potrebné až 850  000. Mladým včelám sa postupne žľazy zväčšujú, najproduktívnejšie sú medzi 12 až 18 dňom svojho života. Neskôr žľazy zakrpatievajú a včely sa vtedy stávajú lietavkami nosia do úľa nektár, peľ a vodu. Tvorenie vosku podporuje znáška nektárová i peľová, vzájomne sa podmieňujú.

vosk

Počet produktov: 6

Zobrazuje sa 1-6 z 6 položiek

Aktívne filtre